Szybki i trwały efekt: psychoterapia krótkoterminowa
Spośród stosowanych współcześnie nurtów terapeutycznych każdy może wybrać taki, który najbardziej będzie odpowiadał jego potrzebom. I nie mówimy tu tylko o naturze problemu, któremu psychoterapia ma zaradzić. Jeżeli szukasz właśnie wsparcia w trudnościach natury emocjonalnej dla siebie lub kogoś bliskiego, weź pod uwagę również takie aspekty jak częstotliwość spotkań czy całkowity czas trwania leczenia.
Do chętnie wybieranych kierunków – z różnych powodów – należy w ostatnim czasie terapia krótkoterminowa. W Centrum Czas Dla Nas również proponujemy naszym pacjentom tę formę pomocy. Zachęcamy do zapoznania się z założeniami metody i wskazaniami do podjęcia takiej właśnie psychoterapii.

Co to jest terapia krótkoterminowa?
Głównym wyróżnikiem psychoterapii krótkoterminowej jest mocno ograniczony czas jej trwania. Choć psychoterapia kojarzy się często z długim, wieloletnim procesem, w rzeczywistości może być wyraźnie ograniczona czasowo i nadal skuteczna. Co to znaczy, że terapia trwa krótko? Całe leczenie zajmuje w zależności od potrzeb od kilku tygodni do maksymalnie roku.
Proponowana przez nas psychoterapia krótkoterminowa w nurcie psychodynamicznym łączy zrozumienie nieświadomych procesów z pracą nad konkretnym problemem w określonym czasie. Dzięki zrozumieniu głębszych mechanizmów, leżących u podstaw zgłaszanych trudności w takiej pracy terapeutycznej możliwe jest nie tylko znalezienie rozwiązania lub zredukowanie objawów, lecz także uzyskanie trwałej zmiany funkcjonowania:
- Określenie najważniejszego obszaru pracy – na początku pacjent wspólnie z terapeutą ustala kluczowy problem oraz realistyczny cel, który planuje osiągnąć w ustalonym czasie.
- Uwzględnienie nieświadomych procesów i pracę nad nimi.
- Wzmocnienie zasobów pacjenta – dzięki terapii zaczyna on lepiej rozumieć siebie i dostrzegać, w jaki sposób może wykorzystać wewnętrzne zasoby do przezwyciężania ewentualnych problemów.
- W efekcie pracy terapia pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania o przyczyny („dlaczego zachowuję się tak, a nie inaczej?”, „dlaczego tak się poczułem?”), co dla wielu osób jest istotne i pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój.
Dla kogo terapia krótkoterminowa?
Oczywiście forma krótkoterminowa nie sprawdzi się w każdym przypadku. Są trudności i zaburzenia, których leczenie wymaga znacznie dłuższego czasu, niekiedy kilku lat. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których taki rodzaj psychoterapii przyniesie efekty – nie tylko stosunkowo szybkie, ale także trwałe (przy odpowiednim zaangażowaniu pacjenta).
Do trudności, w przypadku których terapia ograniczona w czasie może być odpowiednim rozwiązaniem, należą:
- sytuacje kryzysowe, jak rozstanie, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy;
- potrzeba rozwoju osobistego lub zawodowego, chęć zmiany i pracy nad samoświadomością;
- kryzysy w relacjach, zarówno partnerskich, jak i rodzinnych;
- trudności emocjonalne związane z ciążą i macierzyństwem, w tym depresja poporodowa;
- stres związany z egzaminami, zmianą pracy lub awansem;
- umiarkowanie nasilone objawy lękowe wpływające na codzienne funkcjonowanie;
- problemy wychowawcze, które wymagają przepracowania własnych schematów emocjonalnych;
- każda sytuacja, w której wsparcie specjalisty jest niezbędne, a terapia długoterminowa nie jest możliwa lub wskazana.
Psychoterapia krótkoterminowa – Warszawa i okolice
Psychoterapia ograniczona w czasie jest wybierana przez osoby w różnym wieku i o różnych doświadczeniach życiowych – zarówno te, które prowadzą intensywny tryb życia, jak i te oczekujące konkretnej zmiany w określonym czasie. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków oraz stres mogą prowadzić do trudności emocjonalnych, które wymagają profesjonalnego wsparcia.
Proponowana przez nas psychoterapia krótkoterminowa Mokotów jest prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Pracujemy zarówno indywidualnie, jak i w ramach terapii grupowej. Pomagamy osobom, które chcą lepiej zrozumieć siebie, odnaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnościami i odzyskać poczucie sprawczości w swoim życiu.