Rozmowa w poszukiwaniu samego siebie – o tym jak wygląda psychoterapia w praktyce.

Szukaj

Psychoterapia jest procesem, który pozwala nam na zauważenie nieświadomych procesów, które kierują naszym życiem i wyborami. Może to przejawiać się różnego rodzaju objawami, takimi jak ataki paniki, czy przypisywanie cech innym ludziom, których nie chcemy dostrzegać w sobie. Dzięki pomocy psychoterapeuty możemy przyłączyć naszą nieświadomość do naszej świadomości, co pozwoli nam poczuć się bardziej wewnętrznie wzmocnionym, pełnym i spójnym, oraz da nam poczucie spełnienia i satysfakcji.

Odkrywanie nieświadomych procesów: droga do wewnętrznej siły i spójności

Psychoterapeuci towarzyszą swoim pacjentom w bardzo osobistym i emocjonalnym procesie. To osoby, które pomagają mierzyć się z trudnościami, z którymi dzielimy się ważnymi wydarzeniami ze swojego życia, ale też przy której przeżywamy intensywne emocje. Nie jest to jednak łatwe. Terapia jest procesem wymagającym odwagi, gdyż osoby zgłaszające się na nią zwykle nie miały wcześniej dobrego wzorca bliskiej i bezpiecznej relacji. Psychoterapeuta często jest pierwszą osobą, z którą mogą nawiązać żywy kontakt emocjonalny, oparty na zaufaniu, bezpieczeństwie i akceptacji. W psychoterapii nazywa się to „korekcyjnym doświadczeniem”.

Relacja terapeutyczna, podobnie jak każda inna relacja w życiu pacjenta, nie jest wolna od lęku czy innych wyobrażeń, które łatwo można komuś przypisać. To, co pacjenci doświadczają na co dzień w relacjach z innymi, będzie odtwarzało się w relacji terapeutycznej, co stwarza okazję do zrozumienia i zmiany. Na przykład, osoby, które w dzieciństwie nauczyły się ignorować uczucia, które wywoływały lęk u ich opiekunów, mogą mieć tendencję do nierozpoznawania w sobie tych uczuć.

Na przykład dziecko może pomyśleć: przez mój smutek mama się niepokoi, jeśli będę go ignorować, ona się nie zdenerwuje i nasza relacja pozostanie bezpieczna. W dorosłym życiu, osoba ta będzie unikała uczucia smutku w każdej innej ważnej dla siebie relacji, w tym w relacji terapeutycznej. Stwarza to okazję do zobaczenia i zrozumienia wzorców, które utrudniają nam satysfakcjonujące życie. Dzięki temu procesowi możliwe jest przepracowanie swoich błędnych kół, a w dalszej perspektywie pomaga budować bliskie relacje.

Psychoterapia: proces nieograniczony i ograniczony w czasie

Psychoterapia może być nieograniczona w czasie lub ograniczona czasowo. W przypadku terapii nieograniczonej w czasie, termin zakończenia nie jest ustalany z góry, a decyzja o zakończeniu podejmowana jest zazwyczaj w toku terapii, we wspólnym porozumieniu między terapeutą a pacjentem. Natomiast w przypadku terapii ograniczonej w czasie, na pierwszych spotkaniach ustala się obszar pracy, a celem jest jego przepracowanie w określonej liczbie spotkań, na które terapeuta i pacjent się umówili, np. na 25 sesji. Ograniczony czas może działać mobilizująco, co sprzyja efektywności terapii.

Terapia ograniczona w czasie może być odpowiednia dla pacjentów w kryzysie, takich jak śmierć bliskiej osoby, problemy w związku, utrata pracy lub zdrowia, gdy potrzebują oni skupić się na konkretnym problemie. Jednakże, warto podkreślić, że kryzys ten może wynikać z czegoś więcej niż tylko zewnętrznych okoliczności życiowych, dlatego ważne jest, aby podczas terapii być otwartym na rozmowę o tym, czy dalsza praca jest potrzebna, czy też na ten moment to co zostało w terapii zrobie jest dla pacjenta wystarczające.

Zrozumienie i akceptacja trudności w terapii

W terapii, oprócz pozytywnych i rozwijających momentów, pojawiają się również trudne chwile. Niekiedy pacjent może zrezygnować z kontynuowania procesu terapii, mimo wcześniejszych zobowiązań, a także mogą pojawić się myśli o rezygnacji. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby pacjent mówił o swoich trudnościach i wątpliwościach związanych z terapią lub osobą psychoterapeuty. Omówienie takich trudnych momentów pomaga. Pomaga lepiej zrozumieć co się tak naprawdę dzieje i sprzyja temu by świadomie podjąć taką decyzję.

W trakcie sesji terapeutycznych porusza się różne tematy, w tym również aktualne problemy, którymi żyje pacjent.Terapeuta słucha uważnie, ale jednocześnie jest aktywny i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, proponując inne sposoby rozumienia tematów poruszanych podczas sesji. Wszystko to ma na celu pomoc pacjentowi w zrozumieniu siebie i ewentualnej zmianie.

Podsumowanie

Psychoterapia jest procesem, który pomaga nam zrozumieć siebie, swoje zachowania i uczucia. Wymaga to od nas odwagi i otwarcia się na nowe doświadczenia, ale dzięki temu ryzyku jakie na początku podejmujemy, z czasem możemy poczuć się wewnętrznie wzmocnieni, spójni i spełnieni. 

Podobne artykuły
Scroll to Top