Terapia dla kobiet w ciąży (psychoterapia okołoporodowa)

Strona główna » W czym pomagamy » Terapia dla kobiet w ciąży (psychoterapia okołoporodowa)

Choć ciąży nie należy traktować jako choroby, nie da się ukryć, że zarówno ciało, jak i psychika kobiety spodziewającej się dziecka bywają tym okresie wyjątkowo obciążone.

Jeśli jesteś w ciąży – niezależnie od tego, czy dopiero się o tym dowiedziałaś, czy zbliża się już termin rozwiązania – możesz potrzebować w tym czasie wyjątkowego wsparcia. Szczególnie gdy targają Tobą sprzeczne uczucia lub nasiliły się Twoje wcześniejsze trudności emocjonalne, warto rozważyć skorzystanie z rozwiązania, jakim jest psychoterapia dla kobiet w ciąży.

blank

Dlaczego psycholog dla kobiet w ciąży bywa niezbędny?

Choć oczekiwanie na małego człowieka może wydawać się doświadczeniem wyłącznie radosnym, nierzadko rzeczywistość okazuje się mniej kolorowa. Ciąża jest nie lada wyzwaniem, nie tylko dla kobiety, lecz także dla przyszłego taty, a co za tym idzie – dla całej relacji.

Poznaj powody, dla których skorzystanie z terapii dla kobiet w ciąży może być w tym okresie wskazane, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędne.

Czy psychoterapia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Jako terapeuci nierzadko spotykamy się z wątpliwościami: czy na pewno „zajmowanie się” emocjami jest wskazane i bezpieczne dla przyszłej mamy lub rosnącego pod jej sercem dziecka. Uważamy, że uzyskanie profesjonalnego wsparcia, pochylenie się ze specjalistą nad wahaniami nastroju i lękami, wypracowanie sposobów radzenia sobie w nowej sytuacji może jedynie poprawić Twoją jakość życia, a tym samym wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka, które już od najwcześniejszych chwil odbiera sygnały wynikające m.in. z Twoich relacji z otoczeniem. Z kolei nieleczona depresja lub zaburzenia lękowe niewątpliwie mają niekorzystny wpływ na Wasze zdrowie, a nawet mogą stanowić realne niebezpieczeństwo.


Jeżeli zmagasz się z trudnościami emocjonalnymi, postaraj się znaleźć dostępne dla siebie psychologiczne wsparcie.

Wsparcie dla młodych mam

Pojawienie się lub utrzymywanie objawów depresyjnych po porodzie nie należy niestety do rzadkości. Znowu mamy do czynienia z huśtawką hormonalną, do której dochodzą kiepskie samopoczucie fizyczne, niedobór snu i nieporozumienia w związku wynikające z nowej sytuacji. Choć terapia dla kobiet w ciąży koncentruje się na specyficznych wyzwaniach tego okresu, także po porodzie – w razie trudności – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.


W Centrum Czas Dla Nas prowadzimy nie tylko indywidualną terapię dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz ich partnerów, lecz także zajęcia grupowe dla matek, które chcą się wymieniać doświadczeniami i wzmocnić się. Udział w grupie może być cenną pomocą w radzeniu sobie z objawami tzw. baby blues i stresem związanym z nową życiową rolą.

Scroll to Top