Na czym polega i komu może pomóc terapia psychoanalityczna
Psychoterapia psychoanalityczna to podejście terapeutyczne oparte na założeniu, że nasze myśli, emocje i zachowania są kształtowane przez nieświadome procesy, często wywodzące się z przeszłych doświadczeń. Celem terapii jest stopniowe odkrywanie tych mechanizmów, co pozwala na lepsze zrozumienie siebie oraz przepracowanie trudności emocjonalnych i relacyjnych.
Wokół nurtu psychoanalitycznego narosło wiele stereotypów. Często przedstawia się psychoanalityka jako milczącego specjalistę, który jedynie interpretuje sny pacjenta leżącego na kozetce. W rzeczywistości współczesna terapia psychoanalityczna jest znacznie bardziej dynamiczna – bazuje na rozmowie, analizie relacji terapeutycznej oraz odkrywaniu nieświadomych wzorców myślenia i zachowania.

Jak w rzeczywistości wygląda psychoterapia psychoanalityczna?
Terapia w nurcie psychoanalitycznym opiera się przede wszystkim na szczerej rozmowie (twarzą w twarz), zarówno na temat teraźniejszości, jak i przeszłości oraz na dynamice relacji pacjenta ze specjalistą. Psychoterapeuta zadaje pomocnicze pytania, interpretuje wypowiedzi i daje bezpieczną przestrzeń na rozładowanie emocji przez pacjenta.
Psychoterapia zorientowana psychoanalitycznie jest procesem intensywnym i długotrwałym. Optymalna częstotliwość spotkań pacjenta z terapeutą to dwa, a niekiedy nawet trzy razy w tygodniu. Pełna terapia może zająć do kilku lat. Warto podkreślić, że dobrze poprowadzona terapia psychoanalityczna jest warta włożonego w nią nakładu czasu i kosztów, uważa się ją bowiem za dającą zauważalne i trwałe efekty.

Zalety terapii psychoanalitycznej
Głównym założeniem psychoterapii w nurcie psychoanalitycznym jest fakt istnienia niedostępnej nam bezpośrednio strefy psychicznej, nazywanej nieświadomością. W trakcie leczenia pacjent wspólnie z terapeutą pracują nad zrozumieniem, w jaki sposób ten nieświadomy obszar wpływa na decyzje, emocje i reakcje pacjenta. Jakie są korzyści z takiej pracy?
- Przede wszystkim skupienie na pacjencie. Podczas sesji najważniejsze są wnoszone przez niego tematy i myśli, terapeuta nie narzuca przebiegu rozmowy, ale podąża za rozmówcą.
- Nurt psychoanalityczny zakłada dużą wnikliwość i intensywne przepracowywanie nieświadomych motywów postępowania.
- W efekcie pracy terapia pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania o przyczyny („dlaczego zachowuję się tak, a nie inaczej?”, „dlaczego tak się poczułem?”), co dla wielu osób jest istotne i pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój.

Psychoterapia psychoanalityczna Mokotów – dla kogo?
Dla osób poszukujących rozwiązań głębokich i długoterminowych, takich jak psychoterapia psychoanalityczna, Warszawa jest znakomitą lokalizacją, dającą wiele możliwości. Nie dla każdego terapia w tym nurcie będzie jednak optymalną opcją. Propozycja psychoterapii psychoanalitycznej (m.in. w Warszawie) jest szczególnie warta rozważenia w przypadku następujących trudności:
- zaburzenia nastroju (depresja, choroba afektywna dwubiegunowa);
- zaburzenia lękowe;
- choroby psychosomatyczne;
- problemy w kontaktach społecznych, nawiązywaniu relacji, budowaniu satysfakcjonujących związków;
- trudności w sferze seksualnej;
- zaburzenia osobowości (m.in. borderline, osobowość narcystyczna).
Terapia w nurcie psychoanalitycznym jest także dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć siebie i swoje motywacje, pogłębić samoświadomość, poprawić ogólny komfort funkcjonowania emocjonalnego. Jeśli szukasz terapeuty pracującego psychoanalitycznie, skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość wyboru właśnie takiego specjalisty, nie każdy bowiem specjalista pracuje w tym nurcie.